SENSE ARHIVA U NASTAVI ISTORIJE/HISTORIJE/POVJESTI

SEMINAR : SENSE ARHIVA U NASTAVI ISTORIJE/HISTORIJE/POVJESTI

Nastavnici povijesti iz šest zemalja iz regije sastali su se u SENSE Centru u Puli na seminaru na kojem su razmijenili iskustva o korištenju arhive SENSE-a u nastavi povjesti i sumirali utiske iz prakse u protekle dve godine o kojima je bilo reči na webinarima pod zajedničkim nazivom Razoružavanje Istorije/historije/povjesti.

Seminar je SENSE Centar organizirao u suradnji sa Hrvatskom udrugom nastavnika povjesti a sudjelovali su nastavnici iz Hrvatske, Srbije, BiH, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Slovenije. Video vezom se pridružila i koordinatorica informativnog odjela Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale Rada Pejić-Sremac. Moderator je bila voditeljica SENSE Centra za tranzicijsku pravdu Mina Vidaković.

"U nastavi su bitni primarni izvori, kakve koristi SENSE u svojoj produkciji“ rekao je Mire Mladenovski, profesor povijesti iz Skopja, istaknuvši da su činjenice u SENSE materijalima „posložene i uokvirene“ na način pogodan za prezentaciju u nastavi i znatno olakšavaju multiperspektivni pristup u poučavanju, naročito osetljivih ratnih tema. Nastavnici su ocijenili da su ti pisani i audiovizualni materijali koristan putokaz u oblikovanju sadržaja i metodike nastavnog sata.

Profesor iz Rijeke Josip Naglić je svoje učenike uputio da istražuju povijesne teme i obrade ih u formatu sličnom SENSE-vim interaktivnim narativima, a sa kolegama na seminaru podijelio dobra iskustva s tom metodom rada.

Nastavnici su spomenuli i da je dostupost provjerenih izvora veoma važna jer se danas u nastavi moraju nositi i sa raznim nepouzdanim informacijama koje djeci stižu iz okoline, medija i s društvenih mreža. Dr Sanja Petrović Todosijević, viša naučna saradnica Instituta za noviju istoriju Srbije i koautorka udžbenika istorije za sedmi i osmi razred osnovne škole ukazala je i na problem edukacije mladih o ratnim zločinima u uslovima eskalacije nasilja u savremenom svetu koje karakteriše takozvana "normalizacija" slike rata.

Specifično iskustvo nastavnika istorije Mateja Matkoviča potvrđuje da se posledice ratova devedesetih danas osećaju čak i u sredinama koje nisu direktno bile zahvaćene oružanim sukobima i razaranjima kao što je Slovenija. To posebno utiče na način poučavanja mladih ljudi o tim događajima posebno u razredima sa multietničkim sastavom, rekao je Matkovič.  

Zajednički je zaključak da SENSE materijali predstavljaju značajan doprinos naporima nastavnika da na optimalan način koncipiraju nastavne jedinice o osetljivim temama iz rata i nedavne prošlosti zemalja bivše Jugoslavije.