U atrijumu Gradske kuće u Hagu sinoć je svečano otvorena izložba ”Spomenici na nišanu”, posvećena uništavanju kulturnih, istorijskih i verskih spomenika tokom ratova na prostorima bivše Jugoslavije. Izložba je nastala na bazi interaktivnog narativa “Zatiranje istorije i sjećanja” u produkciji SENSE-Centra za tranzicijsku pravdu, koji pokazuje kako su zločini protiv kulturnog nasleđa – počinjeni tokom ratova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu – istraženi, rekonstruisani i procesuirani u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju.
Izložbu je otvorio sudija Carmel Agius, donedavni predsednik Tribunala, a sada sudija Mehanizma za međunarodne krivične sudove. “Razaranje kulturnog nasleđa”, istakao je sudija Agius, “predstavlja zločin koji udara direktno na identitet nekog naroda, što je Tribunal nedvosmisleno osudio kao zločin protiv čovečnosti i oblik progona, a to je jedan od njegovih najznačajnijih doprinosa međunarodnom krivičnom pravu. Ova se izložba, prema tome, odnosi na jedan od značajnih aspekata Tribunalovog rada, a njeno otvaranje u Hagu – kao i prikazivanje širom bivše Jugoslavije – je izvrstan primer kako nasleđe Tribunala treba i može da ostane relevantno i uticajno i nakon prestanka rada Tribunala.”
Upravo to – očuvanje relevantnosti i uticaja tribunalovog nasleđa – je prema rečima Mine Vidaković podstaklo SENSE, koji se u međuvremenu od Agencije transformisao u Centar za tranzicijsku pravdu, da se opredeli za produkciju interaktivnih narativa poput Spomenika, Kosova, Srebrenice i Oluje.Ti narativi su, rekla je Vidaković u ime Mirka Klarina, “naš doprinos očuvanju, većoj vidljivosti, boljoj razumljivosti i široj dostupnosti tribunalovog nasleđa, koje se u regionu i dalje u velikoj meri osporava.”
Dokumentacija koju je decenijama prikupljao Tribunal je, prema rečima Sneške Quadvelieg Mihailović, generalnog sekretara Europe Nostre, omogućila da se u Hagu otvori “izložba koja govori o kulturnom nasleđu čije je uništavanje išlo ruku pod ruku sa egzodusom, masovnim ubistvima i ratnim zločinima, ostavljajući duboke ožiljke u dušama i sećanju ljudi i zajednica koje su preživele rat.”
Pre Haga, izložba “Spomenici na nišanu: Zatiranje istorije i sjećanja” je bila postavljena u Zagrebu, Beogradu, Sarajevu i Puli, gde je u oktobru prošle godine, u okviru istog projekta, organizovana međunarodna ekspertska konferencija posvećena posleratnoj obnovi nasleđa i građenju poverenja. Ne konferenciji je učestvovalo vše od 50 eksperata iz regiona, Evrope i SAD.
Izložba “Spomenici na nišanu”, međunarodna konferencija i druge prateće aktivnosti realizovane su u okviru zajedničkog projekta pet organizacija civilnog društva iz regiona i Evrope: SENSE – Centra za tranzicijsku pravdu iz Pule, Documente – Centra za suočavanje sa prošlošću iz Zagreba, Fonda za Humanitarno pravo iz Beograda, Historijskog muzeja BiH i Europe Noste sa sedištem u Hagu. Prema sudiji Agiusu, to je “primer saradnje koja je potrebna regionu bivše Jugoslavije na svim nivoima.”
Realizaciju projekta “Spomenici na nišanu: Zatiranje istorije i sjećanja” finsnsijski su podržali Evropa za građane u okviru Remembrance programa, Nacionalna fondacija za demokratiju (NED) i Ministarstvo inostranih poslova Holandije. Izložba u Atrijumu Gradske kuće u Hagu biće otvorena do 16. aprila 2018. Galerija fotografija na SENSE Facebook stranici.